SRIP Pametna Mesta in Skupnosti

Model upravljanja SRIP PMiS izkazuje kompetence in ustroj tako za vertikalno kot tudi za horizontalno povezovanje, krepitev človeških virov, povezovanje v mednarodne verige in komercializacije rešitev z namenom povečanja vlaganj v raziskave, razvoj in inovacije.

Poslovni model Strateškega razvojno inovacijskega partnerstva Pametna mesta in skupnosti (v nadaljevanju: SRIP PMiS) zagotavlja odprtost za delovanje vseh zainteresiranih deležnikov, ki s pristopom med člane SRIP PMiS sprejmejo pravila delovanja SRIP PMiS in s tem svoje pravice in tudi obveznosti v SRIP PMiS. Načelo odprtosti za nove člane je pravno-formalno opredeljeno v poslovniku o delu SRIP PMiS, ki določa pravice in obveznosti članov, način vključevanja novih članov v SRIP PMiS, kot tudi načine njihovega izstopa.

Organi SRIP PMiS so opredeljeni v skladu s Poslovnikom SRIP PMiS, ki ureja delovanje SRIP PMiS v obdobju od 10. 11. 2023 do 30. 9. 2026:

  • Skupščina je najvišje predstavniško telo SRIP PMiS, sestavljajo pa jo predstavniki vseh članov SRIP PMiS. Vsak član SRIP PMiS za člana Skupščine imenuje enega (1) svojega predstavnika. Naloge in pristojnosti Skupščine so: seznanitev s potrjenim akcijskim načrtom SRIP PMiS, seznanitev s potrjenim letnim vsebinskim in finančnim poročilom, seznanitev z aktualnimi aktivnostmi in smernicami nadaljnjega delovanja.
  • Upravni odbor ima tri (3) člane, sestavlja ga po en predstavnik konzorcijskega partnerja, ki ga imenuje posamezni konzorcijski partner, na poziv poslovodečega konzorcijskega partnerja. Naloge in pristojnosti Upravnega odbora so: nadzor poslovanja SRIP PMiS, sprejem letnega vsebinskega in finančnega načrta SRIP PMiS, potrditev letnega vsebinskega in finančnega poročila SRIP PMiS, potrditev akcijskega načrta SRIP PMiS, potrditev cenika SRIP PMiS za pogodbe z zunanjimi izvajalci, določitev višine članarin SRIP PMiS.
  • Direktor je odgovoren za delovanje SRIP PMiS kot celote ter ima naslednje naloge in pristojnosti: koordinacija dela vseh organov SRIP PMiS na ravni upravljanja ter spremljanje in nadzor dela ostalih organov na ravni izvajanja, skrb za pravilno izvajanje Pogodbe o sofinanciranju, priprava in oblikovanje gradiv ter vodenje podpornih aktivnosti za Programski svet, Upravni odbor in Skupščino, predstavljanje in zastopanje interesa SRIP PMiS napram Republiki Sloveniji in napram drugim pravnim entitetam, koordinacija in sodelovanje z ostalimi SRIP-i. Direktorja operacije SRIP PMiS imenuje poslovodeči konzorcijski partner SRIP PMiS, Institut »Jožef Stefan«.
  • Programski svet je organ upravljanja SRIP PMiS, njegova sestava pa zagotavlja uravnoteženost odločanja SRIP PMiS. Programski svet sestavljajo deležniki, v skladu z Razpisom (točka 4.3, alineja 2: Pogoji, ki jih mora izpolnjevati poslovni model SRIP), na način zagotavljanja relativne uravnoteženosti pri upravljanju SRIP PMiS, ne glede na strukturo članstva: velika podjetja, majhna in srednja podjetja ter raziskovalne organizacije in drugi subjekti (npr. občine, nevladne organizacije, zbornice, itd.). Naloge in pristojnosti Programskega sveta so: določitev in oblikovanje vsebine dela SRIP PMiS – akcijske načrte, zagotovitev programske celovitosti, potrditev vsebinske ustreznosti vzpostavitve nove oziroma samostojne vertikale verige vrednosti/ inovacijskega grozda, potrditev vsebinske ustreznosti ukinitve, preoblikovanja oziroma združitve obstoječih vertikal / verig vrednosti / inovacijskih grozdov. Programski svet se sestaja najmanj enkrat letno in ima predsednika in dva (2) podpredsednika, njihov mandat pa je do zaključka operacije SRIP PMiS oziroma do potrditve zadnjih dokumentov in do zaključka vseh aktivnosti, vezanih na operacijo SRIP PMiS.

Strukture SRIP PMiS so:

Vertikala Mobilnost, transport in logistika,

Vertikala Varnost,

Vertikala Energetska in druga oskrba,

Vertikala Ekosistem kakovosti urbanega bivanja,

Vertikala Zdravje.