SRIP Pametna Mesta in Skupnosti

Strateško razvojno inovacijska partnerstva (SRIP) so ključni instrument nacionalne inovacijske politike, usmerjen v spodbujanje inovativnosti ter razvoj konkurenčnosti na devetih prednostnih področjih Republike Slovenije. SRIP Pametna mesta in skupnosti (SRIP PMiS) si prizadeva za ustvarjanje in razvoj naprednih tehnoloških inovacij ter digitalnih rešitev, namenjenih izboljšanju kakovosti življenja in učinkovitosti delovanja urbanih okolij.

Strateški cilj Slovenske strategije trajnostne pametne specializacije S5. je zeleni prehod, ki ga razumemo kot inovativno, nizkoogljično, digitalno in na znanju temelječo preobrazbo gospodarstva in družbe. Strateški cilji S5 se povezujejo in so usklajeni s cilji drugih relevantnih področnih strategij. S5 namreč predstavlja povezovalni dokument že sprejetih strateških dokumentov in naslavlja cilje obstoječe Strategije razvoja Slovenije 2030.

Krovno raven ustroja S5 predstavlja 9 prednostnih področij (prvi nivo prioritizacije): Pametna mesta in skupnosti, Horizontalna mreža informacijsko-komunikacijskih tehnologij (HOM IKT), Zdravje – medicina, Pametne stavbe in dom z lesno verigo (PSiDL), Trajnostna pridelava hrane, Mreže za prehod v krožno gospodarstvo, Mobilnost, Tovarne prihodnosti in Materiali kot končni produkti.

Prednostna področja ustrezajo domenam SRIP-ov. Gre za področja, kjer ima Slovenija inovacijski potencial za nadaljevanje ohranjanja konkurenčne prednosti in za umeščanje na globalnih trgih ter s tem za krepitev svoje prepoznavnosti. Na ravni prednostnega področja se spremlja ključne kazalnike uspešnosti (angl. »key performance indicators«, KPI) ter kazalnike rezultatov in obenem izvaja vrednotenje ter sofinanciranje skupnih dejavnosti prednostnega področja.

Ambicija S5 ostaja na nišnih področjih preiti od sledilca do soustvarjalca globalnih trendov, od dobavitelja komponent v pomembnega razvojnega partnerja in nosilca raziskovalnih in inovacijskih aktivnosti, kot tudi proizvodnih dejavnosti z visoko dodano vrednostjo, znotraj globalnih verig vrednosti.

SRIP PMiS naslavlja glavni strateški cilj S5. V okviru SRIP PMiS prehod razumemo zeleni prehod kot v pametna in trajnostna podnebno nevtralna mesta in skupnosti, ki z implementacijo ključnih omogočitvenih tehnologij dosegajo zastavljene cilje podnebne nevtralnosti.

Prednostno področje PMiS s svojimi vertikalami neposredno podpira zeleni prehod, kot glavni strateški cilj S5. Vse aktivnosti po posameznih fokusnih področjih, so z uporabo omogočitvenih tehnologij usmerjene v doseganje ciljev Evropske Unije in Obzorja Evropa (HEU), vezane na zeleni prehod in Misije, s poudarkom na podnebno nevtralnih mestih, odzivu na klimatske spremembe in varovanju tal in voda.

SRIP PMiS je v procesu podjetniškega odkrivanja (2020-2022) poseben poudarek namenil zagotavljanju komplementarnosti med SRIPi, ki v svoji osnovi pokrivajo sorodna področja, vendar na drugačen način. To so področja Zdravje, Mobilnost in Pametne stavbe in dom z lesno verigo. SRIP PMiS s svojimi vertikalnimi področji celovito zajema vse državne strateške razvojne prioritete, ki jih s svojimi prednostnimi področji pokriva S5.

Horizontalne mreže so nosilci ključnih omogočitvenih tehnologij in prehoda v zeleno, krožno gospodarstvo. Pokrivanje uporabe prednostnega področja pametnih mest in skupnosti (PMiS) v okviru S5, se izraža na način implementacije, povezovanja in nadgradnje vsebin delovanja, oziroma aktivnosti na posameznih fokusnih področjih SRIP PMiS v navezavi z ostalimi prednostnimi področji S5.

Cilj pametnih trajnostnih mest in skupnosti prihodnosti je izboljšati kakovost življenja prebivalcev in hkrati zmanjšati vpliv na okolje. Z vključevanjem zgoraj navedenih vsebin SRIP PMiS aktivno sodeluje v procesu prizadevanj Republike Slovenije ne le za gospodarsko rast ampak tudi za socialno pravičnost in skrb za okolje.